Svjetski dan osoba s Down sindromom

21.3. obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Ovaj datum nije izabran slučajno, već predstavlja važno obilježje ovog genetskog poremećaja. Naime, osobe s Down sindromom, umjesto uobičajenog para kromosoma, na 21. kromosomu imaju još jedan dodatni kromosom (ukupno 3 kromosoma), te je stoga ovaj sindrom još poznat i pod nazivom trisomija 21. Sindrom Down jedan je od najčešćih genetskih poremećaja koji bitno utječe na fizički i mentalni razvoj pojedinca. U prosjeku, jedno od 650 novorođenčadi, rađa se s ovim sindromom.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana osoba s Down sindromom jest informiranje društva o ovom poremećaju, poticanje prava osoba s Down sindromom te poboljšanje njihovog položaja u društvu.

Dan je to koji se obilježava nošenjem rasparenih čarapa koje simboliziraju prihvaćanje individualnih i jedinstvenih karakteristika svake osobe bez obzira na različitosti među njima.

Napisala: Lana Pepelko Topljak, logopedinja

Jelovnik